
Nasz mózg nie powstał jednej nocy. Przez miliony lat budował swoją strukturę. Najpierw powstał pień mózgu, potem struktury podkorowe a na końcu kora mózgowa. Struktury te i ich funkcje są luźno powiązane z ewolucją gatunków: gadów, ssaków i naczelnych.
Jednocześnie pojawiały się w nas zdolności do zaspokajania trzech głównych potrzeb: potrzeby bezpieczeństwa, satysfakcji i więzi. I tu dochodzimy do źródła projektu „Wchłanianie dobra”.
Kiedy nasze potrzeby są zaspokojone mózg działa w trybie responsywnym (zielonym). Jest to naturalna baza naszego mózgu, w której umysł znajduje się w podstawowym poczuciu spokoju, zadowolenia i miłości. A co może najważniejsze, w tym trybie organizm uzupełnia zapasy i sam się naprawia.
Kiedy nasze potrzeby nie są zaspokojone mózg przełącza się na tryb reaktywny (czerwony). W tym trybie zasoby organizmu są na wyczerpaniu, proces samo-naprawy i uzupełniania zasobów zostaje przerwany a umysł zabarwia się strachem, frustracją i smutkiem.
Wchłanianie dobra to 21 praktyk pozwalających na odżywianie naszych potrzeb. Wystarczy tylko kilka minut pozostawania w poczuciu spełnienia aby w naszym mózgu zaczęły powstawać nowe połączenia neuronalne. Wracając do tych praktyk w ciągu dnia ( tylko na parę minut dziennie ) wolno acz systematycznie rzeźbimy strukturę neuronalną w naszym mózgu tworząc w nim autostrady spokoju, zadowolenia, klarowności.
Wchłanianie dobra:
– wyciąga nas z trybu reaktywnego;
– wzmacnia zdolności responsywne mózgu;
– poczucie siły i dobrostanu, które daje praktyka powodują, że szczęście staje się coraz bardziej bezwarunkowe i w coraz mniejszym stopniu zależne od okoliczności zewnętrznych.
Praktykę możesz zacząć już dziś. Spotykamy się on-line, w grupie, którą znajdziesz tutaj.
Pod każdym ze zdjęć znajdziesz kolejne praktyki medytacyjne, do których serdecznie Cię zapraszam.
Dziękuję Monia!
. Dziś po raz pierwszy z Wami tutaj, wspaniała medytacja na ten początek dla mnie
![]()
. Zachwtcające i zdumiewające, choć tak oczywiste jak umysł się uatywnil już po, były te slowa: słowa ” Schronienie jest tym, z czego pochodzisz, a nie do czego dążysz”
. Dziękuję
Dobrego dnia Kochana
- Edyta