Praktyka

Kiedy tyko możesz, postaraj się uświadomić sobie, że pod twoimi stopami rozpościera się ogrom kuli ziemskiej. Uświadamiaj to sobie poprzez wzrok i dotyk, szczególnie przez podeszwy stóp. Gdy nie jesteś na dworze, użyj swojej wyobraźni, aby „poczuć” ziemię pod podłogą czy budynkiem, w którym się znajdujesz.

Przypominajki

Karteczki z napisanym słowem „ziemia” lub obrazki/zdjęcia kuli ziemskiej. Możesz też wsypać garść ziemi do małego naczynia i postawić je na biurku, kuchennym blacie czy na stole w jadalni.

Thich Nhat Hanh, mnich zen, pisze tak:

Lubię spacerować samotnie po wiejskich ścieżkach, z poletkami ryżu i dziką trawą po obu stronach, uważnie stawiam stopę za stopą, wiedząc, że stąpam po ziemi, która jest niezwykła. W takich chwilach istnienie jest postrzegane jako rzeczywistość niezwykła i będąca cudem. Ludzie uważają, że cudem jest chodzenie po wodzie lub w powietrzu. Ja jednak sądzę, że prawdziwym cudem jest chodzenie po ziemi….cudem, którego nie zauważamy.

„Jeśli potrafiłabym utrzymać w sobie świadomość ogromu ziemi pod stopami i siebie jako ulotnego, ożywionego pyłu, który się porusza po jej powierzchi, nie potrzebowałabym już żadnej innej praktyki.”

Dr Jan Chozen Bays

Koszt: Bezpłatnie