Praktyka

W ciągu dnia zatrzymaj się na chwilę, żeby uświadomić sobie, za co w tej chwili możesz być wdzięczny. Może to być coś, co dotyczy ciebie, kogoś innego, otoczenia czy też tego, co robi i doświadcza twoje ciało. Dociekasz, co to takiego jest. Wykaż się ciekawością, zadaj sobie pytanie: „Czy w danym momencie jest coś, co mogę docenić?”

Przypominajki

Wszędzie, gdzie to możliwe karteczki z wyrazem „Doceniaj”

W tym tygodniu praktyka diament na ścieżce uważności. Mówi się, że jest to najbardziej transformująca praktyka dla człowieka. Docenianie. Tego co już jest. Powstrzymywanie się od ulepszania, zmieniania, multiplikowania. Dokładnie tak jak jest jest dobrze. Doceń to.

Docenianie to dla mnie wyjście z umysłu, który lgnie do tego, co negatywne. Docenianie to radość i poruszenie. Kiedy dociekam, w danej chwili, za co mogę być wdzięczna, okazuje się, że za wiele. Za to, że jestem syta, za to, że jest prąd i znieczulenie u dentysty. Za to, że nie czuję zimna czy pragnienia. Za słońce nad głową, które pomimo tak nieodpowiedzialnej działalności człowieka na ziemi wciąż reguluje noc i dzień oraz pory roku.

Jest tyle rzeczy w moim życiu, które mogę docenić. Wystarczy na chwilę stanąć i zarezonować z życiem.

Właśnie w tej chwili.

A za co Ty czujesz wdzięczność w tej chwili?

„Maezumi Roshi zawsze upominał nas słowami: „Doceniajcie swoje życie!”. Miał na myśli nasze codzienne życie i to Jedno Wspaniałe Życie. Są przecież nierozdzielne.”

Dr Jan Chozen Bays

Koszt: Bezpłatnie