Praktyka

W tym tygodniu zwróć uwagę na oznaki starzenia się jakie widzisz u siebie, u innych, w zwierzętach i roślinach, a nawet w przedmiotach nieożywionych. Skąd wiesz, że coś się starzeje?

Przypominajki

W różnych miejscach, a szczególnie w lustrze w łazience, umieść kartki z hasłem „Starzenie się” lub zdjęcia starszej osoby.

Nie bójcie się tej praktyki. Uśmiechnijcie się do siebie. Zobaczcie siebie szczerze i pięknie. Jakie to uwalniające zobaczyć siebie i innych takimi jakimi są naprawdę. Porzucając oczekiwania, które rzadko się spełniają, zakłamania o sobie i o świecie. Tak jak jest – jest doskonale. To chwila Twojego życia.💓💓💓 Jakakolwiek jest – warto przeżyć ją świadomie i pełnie!

Samo słowo starzenie się nie otwiera, nie raduje, tylko spowalnia, zniechęca. Słysząc „zauważaj oznaki starzenia się” być może pojawiły się myśli: a po co mi to? Po co myśleć o tym, zauważać, doświadczać czy oswajać? No właśnie, po co to?

W tym tygodniu zauważyłam, że starzenie się, przemijanie, przemiana jest absolutnie wszędzie wokół mnie. Od komórek mego ciała, przez całe moje ciało, osoby wokół, zwierzęta, rośliny, pory roku, myśli, uczucia, seriale, jedzenie. Część z tych rzeczy starzeje się, część przemija, część staje się niemodna. Zmiana wpisana jest w życie i jest jego częścią integralną, niepodważalną, pewną.

Ale jeśli doświadczając, czy widząc coś, czy kogoś nie mielibyśmy w sobie odniesień do przeszłość (ach, jakie to było kiedyś! Jak kiedyś wyglądały moje nogi! jak mogłam balować całą noc i rano iść na wykłady!) tylko widzieli to takim jakie jest, czyli dokładnie tak jak czujemy w tej chwili to czy doświadczalibyśmy dojmującej straty związanej z przemijaniem? Kuszący pomysł, kusząca idea…

„Gdy jesteśmy w pełni obecni, w tu i teraz, nie mamy wieku.”

Dr Jan Chozen Bays

Koszt: Bezpłatnie